Rybnik - Mur Pruski

Sąsiednie Rydułtowy

Co to jest Mur pruski ?

Mur pruski nazywany również ścianą ryglową, konstrukcją szachulcową lub  Fachwerkiem w definicji oznacza -  rodzaj ściany szkieletowej, wypełnionej  murem z cegły, o widocznej konstrukcji drewnianej. Mur pruski,  często spełnia role w architekturze  jako element dekoracyjny i jest wykorzystywany w Europie od średniowiecza. W dzisiejszych czasach rzadko buduje się domy w stylu fachwerku i budownictwo te powoli zanika z miejskiego  pejzażu ustępując nowym trendom.


Historia muru pruskiego 

Mur pruski znany był na Śląsku od średniowiecza.I można go spotkać w zamkach, wieżach,kościołach i kamienicach. Mur pruski rozpowszechnił się na terenie całych Prus w XIX wieku. Rybnik w tamtym okresie podlegał pod pruską administrację i również w naszym mieście "budowano domy „na pruski sposób”, sprzyjało temu pruskie prawo i zalecenia ówczesnych władz. 


Mur pruski w Rybniku


W Rybniku można spotkać kilka budynków pokrytych murem pruskim, wyglądają one malowniczo i nadają im średniowieczny klimat. W centrum Rybnika , najpiękniejszym okazem architektonicznym jest pałacyk koło poczty głównej (foto nr.1), jego wieża pokryta jest murem pruskim. Konstrukcja szachulcowa koloru czarnego wkomponowana jest w mur wykonany z czerwonej cegły. Całość wieńczy wysoki, smukły dach,który zakrywa całą wieżyczkę, nadając jej bajeczny klimat. Podczas niedzielnego spaceru warto przejść się pod rybnicką bazylikę. Obok przystanku autobusowego stoi przepiękną,wybudowana za „pruskich czasów „ kamienica(foto nr.2). Niestety , czasy jej świetności już dawno minęły,a teraz czeka ją gruntowny remont, może uda się miastu przywrócić jej dawny blask ? Kamienica częściowo pokryta jest murem pruskim,a dokładnie jej wyższa kondygnacja. Warto zwrócić uwagę na wysunięty taras,który jest wsparty na małym przedsionku wypełnionym gotyckimi oknami. Całość przykrywa trójkątny dach, stoi on na drewnianych kolumnach, które są wzbogacone licznie , wyrzeźbionymi artystycznie detalami.Zdjęcie numer 3 przedstawia fragment starego niemieckiego domu,a dokładnie pomieszczenie gospodarcze pokryte murem pruskim. Następnie (foto nr.4) pruska wieżyczka z dachowym hełmem ,w centrum Rybnika ciężko ja nie zauważyć, kamienica stoi naprzeciw urzędu miasta. Miedzy Rybnikiem , Raciborzem w Rydułtowach na ulicy Raciborskiej, stoi okazała kamienica pokryta w górnej kondygnacji murem pruskim (foto nr 5)






Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rybnicka Spółdzielnia Mieszkaniowa

Volkslista z Górnego Śląska - gdzie jej szukać ?

Huta Silesia w Rybniku