Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w szpitalu przy Gliwickiej w Rybniku

 Zaprojektowany przez niemieckiego architekta Eduarda Blümner'a i oddany do użytku w roku 1886 - neoromański kościółek mieszczący się na terenie szpitala dla nerwowo i umysłowo chorych, dawniej - Prowinzial Heil und Pflegeanstalt w Rybniku jest prawdziwym, unikatowym dziełem rybnickiej architektury. 



Architektura - Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w szpitalu przy Gliwickiej w Rybniku.

 Kaplica w swoim stylu nawiązuje do popularnego w dziewiętnastowiecznych Niemczech  - neoromanizmu. Stylu uważanego w nowo tworzącej się Rzeszy Niemieckiej za narodowy odwołujący się bezpośrednio do architektury kościołów z okresu wczesnochrześcijańskiego.

Kaplica została wybudowana na planie krzyża na osi północ- południe. Posiada jedna nawę łącząca prezbiterium i portal wyjściowy oraz transept równoległy do osi kościoła. Obiekt w całości wykonany jest z czerwonej cegły z niskim cokołem wykonanym z kamienia.

Fasada główna jest usytuowana od strony południowej i  trzech kondygnacji. Posiada portal zdobiony wewnątrz dwoma kolumnami i archiwolta w kształcie pełnego łuku, zwieńczonym małym okrągłym okienkiem i trójkątnym szczytem. Do wnętrza kaplicy prowadza ozdobione drewniane drzwi z tympanonem w formie półkolistego okna. Parterowa cześć elewacji posiada dwa małe okienka i jest nieco wysunięta  od reszty budowli , całość wieńczy wysoki, profilowany i wykonany z cegły klinkierowej gzyms. 

Druga partia fasady składa się z ryzalitu umieszczonego w centrum fasady głównej, zawierającego zamknięta w archiwolcie, udekorowana fryzami, Romańska rozeta, która wieńczy dzwonnica z krzyżem i  parawanowa dzwonnica  z oknem i blendami. Ryzalit dzieli wizualnie fasadę kaplicy na dwie części, zawiera dwa smukle okna zamknięte w tzw. układzie lombardzkim, którego wyróżnia arkadowa galeryjka wsparta na poziomym gzymsie.

Elewacje zachodnia i wschodnia składa się z dwóch partii :

Pierwsza partia elewacji jest w całości pokryta ceglanym murem i nie posiada okien, wieńczy ja gzyms w formie spadu wykonany z cegły klinkierowej.

Druga partia zawiera wysokie okna zamknięte lizenami oraz układem lombardzkim lica transeptu zakończone trójkątnym szczytem z okrągłym okienkiem.

Kaplica jest w całości zadaszona dachem wykonanym z blachy.

Wnętrze kaplicy posiada nad wejściem chór z organami z balustrada imitująca arkadowa galeryjkę.

Neogotyckie prezbiterium ze sklepieniem krzyżowo-żebrowym wspartego na konsolach z kolumna

Kościół jest otwarty dla zwiedzających 

Rybnik rynek - architektura centrum Rybnika

Linki :

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rybnicka Spółdzielnia Mieszkaniowa

Volkslista z Górnego Śląska - gdzie jej szukać ?

Kompleks Akademicki w Rybniku - architektura i historia