Diabelski młyn w Rybniku

 Głównymi atrakcjami rybnickiego rynku w okresie świąt Bożego Narodzenia są niewątpliwie Jarmark Bożonarodzeniowy i diabelski młyn - cieszący się ogromną popularnością z roku na rok. Bez względu na pogodę rybniczanie korzystają z atrakcji jaką niesie ze sobą ta ogromna karuzela, z której rozlega się widok na całą  panoramę miasta Rybnik.

Diabelski młyn, młyńskie koło, widokowe koło - definicja.

W zasadzie jest to rodzaj karuzeli obracającej się na poziomej osi w formie konstrukcji wykonanej z trwałych i wytrzymałych elementów metalowych. Struktura budowy urządzenia składa się z wysokiego koła o długim promieniu oraz przyczepionych do obwodu siedzeń lub kapsuł.

Diabelski młyn w centrum Rybnika


Diabelski młyn w Rybniku - historia i dane techniczne.

Diabelski młyn po raz pierwszy zawitał do Rybnika w grudniu 2020 roku i od razu spotkał się z uznaniem turystów i mieszkańców Rybnika. Zasiadając do karuzeli oprócz niesamowitych wrażeń można podziwiać rybnicki pejzaż i odległe zakątki naszego miasta. 

Rybnicki, diabelski młyn wykonuje trzy obroty w czasie 15 minut. To wystarczy, aby nacieszyć się wrażeniami oraz sfotografować panoramę miasta. Cena biletu wynosi 20 złoty ( dla osoby dorosłej ) oraz 15 złoty ( dla dzieci poniżej 8 lat ). Konstrukcja wynosi 30 metrów wysokości i nawet wieczorem wśród okolicznych nieruchomości wygląda nieziemsko. Ozdobiona kolorowymi lampkami przyciąga wzrok rybniczan.

Diabelskie młyny w Polsce i na świecie.

Pierwszy, nowoczesny, 75-metrowy diabelski młyn zaprojektował George Washington Gale Ferris Jr. - amerykański inżynier w roku 1893. Karuzela była jego konkursowym projektem na światowej wystawie w Chicago, ważyła 2200 ton i była wyższa, niż niejeden drapacz chmur.

Obecnie największy diabelski młyn o średnicy koła 167,5 m znajduje się w Las Vegas w USA. Natomiast do najwyższych diabelskich młynów należy karuzela w Chorzowie posiadająca 40 metrów wysokości.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rybnicka Spółdzielnia Mieszkaniowa

Volkslista z Górnego Śląska - gdzie jej szukać ?

Huta Silesia w Rybniku