Rybnik - stare zdjęcia i wycinki z gazet
Ciekawe materiały prasowe i zdjęcia na temat Rybnika i okolicy uporządkowane chaotycznie ;) Niech pamięć o dawnym Rybniku nie przeminie. Wspaniała historia miasta na czarno-białej fotografii.
Nowiny, 1974, nr 17 (865)
Młodzież szkół rybnickich pracuje przy uporządkowaniu terenu wokół TZR.
Link : https://www.sbc.org.pl/dlibra/publication/579196/edition/544626/content
Autor K. Naczyńska |
Autor Z. Keller |
Nowiny, 1983, nr 12 (1319)
Pomnik poległych żołnierzy Armii Radzieckiej w Rybniku
Zdjęcie Katarzyna Abramowicz |
Nowiny, 1972, nr 46 (790)
Link : https://www.sbc.org.pl/dlibra/publication/574678/edition/540286/content
Przy ul. Wysokiej w Rybniku trwają prace budowlane przy DOMU RZEMIOSŁA ROW, który stanie się prawdziwą ozdobą tej części miasta. Obecnie ekipy robotników kończą obudowę centralnej części gmachu, tźw. rotundy, w której dolnej części pomieszczone zostaną wzorcowe warsztaty rzemieślnicze oraz wystawy, natomiast na piętrze znajdować się będzie sala widowiskowa. Rotunda łączyć się będzie poprzez kryty korytarz z budynkiem administracyjnym, w którym urzędować będą w przyszłości obydwa działające w ROW cechy — Rzemiosł Różnych i Drzewnych.
Rybnik budowa okrąglaka |
Nowiny, 1972, nr 8 (752)
Link: https://www.sbc.org.pl/dlibra/publication/573504/edition/539166/content
" Kryta pływalnia / RYBNIK. Oddano tu do użytku nowoczesną krytą pływalnię. Powstałą ona w ramach Górniczego Ośrodka Sportowego przy ul. Powstańców. Pierwszy obiekt ośrodka —- halę sportową o wymiarach 27 x 14m wraz z zapleczem oddano w 1970 roku. Pływalnia przyczyni się przede wszystkim do dalszego rozwoju sportu pływackiego w ROW, służyć będzie także młodzieży. Będzie on a również dostępna dla mieszkańców okręgu w wyznaczonych godzinach. popołudniowych. Wymiary basenu wynoszą 25 x 12,5m, głębokość od 0.8 do 3,5 m. Znajduje się tu również 3 metrowa trampolina. Temperatura wody wynosi 23 st. C, a temperatura otoczenia 25 st. C. Jednorazowo w basenie może przebywać 60 osób. Koszt pływalni wyniósł 13 min złotych i co Warto podkreślić obiekt został zrealizowany w terminie. Wykonawcą jest załoga Zakładu Remontu wybudowanego RZPW, dla i której było to pierwsze tego rodzaju zadanie, i z którego wywiązała sie ona na przysłowiowy medal. . W ośrodku mieści się ponadto zaplecze z szatniami i gabinetami specjalistycznymi, a także kawiarenka, bufet, pomieszczenia dla wypoczynku i salka klubowa z telewizorem. W otwarciu pięknego obiektu uczestniczyli członkowie Egzekutywy KP PZPR w Rybniku z I sekretarzem tow. Janem POLOCZKIEM, przedstawiciele władz administracyjnych z przewodniczacymi Prezydiów M. MIŁKIEM i R. WRAŻIDŁO oraz dyrekcji RZPW z dvr. nacz. mgr. inż. J. KUCHARCZYKIEM. (mach) "
Rybnik pływalnia kryta |
Nowiny, 1974, nr 4 (852)
Link: https://www.sbc.org.pl/dlibra/publication/578418/edition/543868/content
" Korzystając z błyskawicznej niemal przerwy, udało się sfotografować część jednej ze zmian w rybnickich „Delikatesach” . Stoją od lewej: Zofia Groborz (zastępca kierownika sklepu) oraz sprzedawczynie Helena Dziewior, Magdalena Pierchała, Irena Gomułka, Halina Sura, Krystyna Siero i Weronika Gardian. "
Rybnik delikatesy |
Nowiny, 1965, nr 33 (513)
"...PRZECHODNIE, zdążający ulicą Tuwima w Rybniku ze zdumieniem przystają, z aprobatą kiwając głowami. W miejscu, gdzie ulica Tuwima skręca w Kościelną, w zabytkowym budynku, w którym ongiś mieścił się kierujący walkami nowoczesnego budownictwa mieszkaniowego. Poza tym nabywać tu można artystyczne wyroby porcelanowe, artystyczną galanterię z drewna i żelaza. Wyroby te, to produkt pracy zarówno rzemiosła śląskiego jak i z innych regionów naszego sztab wojsk powstańczych, i działał Polski Komitet Plebiscytowy „wyrosła" nowa placówka. Fronton jej, to małe cacko elewacji idzie o lepsze z architektonicznym rozwiązaniem wnętrza nowego lokalu handlowego. Otworzył tu w ubiegłym tygodniu swe podwoje Pawilon Rzemiosła. Jest to trzeci (po Katowicach i Gliwicach) tego typu pawilon, a pierwszy, co kilkakrotnie podkreślano w dniu otwarcia, powstały dzięki pomocy rybnickich władz miejskich. Oddały one do dyspozycji lokal z własnej puli, podczas gdy poprzednie dwa pawilony urządzone zostały w lokalach, będących w wyłącznej gestii Izby Rzemieślniczej. Nie tylko miasto wzbogaciło się o estetyczny zewnętrznie i wewnętrznie obiekt ale i handel otrzymał nową placówkę. W pawilonie prowadzić się będzie sprzedaż wszelkiego rodzaju mebli, wykonanych przez wysoko kwalifikowanych stolarzy i tapicerów - rękodzielników, a sporządzonych według wymogów aktualnej w tej dziedzinie mody... "
Komentarze
Prześlij komentarz