Maszkarony w Rybniku

Maszkaron - amulet chroniący przed demonami

Już od pradawnych czasów człowiek wyobrażał sobie, że świat, który go otacza jest zamieszkiwany przez różnego rodzaju niewidzialne byty. Duchowe istoty w ludzkim wyobrażeniu miały zamieszkiwać jego najbliższą okolice i nawet jego własne domostwo. Wierzono ,że duchy dzielą się na złe byty, czyli te które miały szkodzić domownikom oraz na te, które miały pomagać oraz chronić ognisko domowe przed złymi mocami. Wyraz tych wierzeń znalazł odbicie w architekturze, a dokładniej w formie motywów i zdobień, które zaistniały w dawnym budownictwie. W dawnych stylach architektonicznych można odnaleźć wiele odniesień do magii i zjawisk nadprzyrodzonych, ponieważ społeczeństwo w ubiegłych stuleciach wierzyło bardziej niż dzisiaj w różne zabobony i tajemnicze siły. I tak narodził się jeden z najbardziej tajemniczych i romantycznych detali architektonicznych - Maszkaron.

Maszkarony w Rybniku

 Maszkarony mają bardzo długą historię ,sięgająca średniowiecza. Przyozdabiano maszkaronami gotyckie kościoły ,zamki i bogatsze kamienice. Dziś napisze kilka zdań właśnie o maszkaronach z rybnickich kamienic, można ich sporo znaleźć na przykład na ulicy Powstańców. 

Rybnickie maszkarony do czego służyły ?

 Maszkarony spełniany funkcje magiczną ,dekoracyjną i miały w sobie coś z przesądów i zabobonów. Maszkarony zgodnie ze swoim przeznaczeniem miały chronić mieszkańców przed złymi duchami i mocami. Demony, które miały ochotę nawiedzić dom ,widziały w maszkaronach często swoje odbicie ,co miało definitywnie zmusić je do odwrotu i zaniechania swoich diabelskich ambicji. Na przyozdobienie maszkaronami kamienic decydowali się bogatsi właściciele. Maszkaron umieszczony  nad portalem wejściowym  podkreślał ich majątkowy status oraz oryginalność kamienicy. 

Gdzie w Rybniku można znaleźć maszkarony ? 

 Pierwszy rybnicki maszkaron ,który chce opisać znajduje się na kamienicy przy zbiegu ulicy Gliwickiej i Powstańców. Maszkaron w formie starożytnego brodatego żołnierza z hełmem zdobi portal drzwiowy przy wejściu do kamienicy. Tak jak wspomniałem wcześniej, ostrzega on demony, zjawy oraz obcych ludzi ze złymi zamiarami. 




Drugi piękny i bardzo romantyczny maszkaron znajduje się również na ulicy Powstańców. Maszkaron przedstawia zjawę patrzącą szczerze i głęboko na przechodniów. 




 Nie tylko fasady kamienic były zdobione tajemniczymi zjawami. Przechadzając się po centrum Rybnika możną spotkać bardzo interesujące motywy w postaci głowy lwa, które przyozdabiały ciężkie mosiężne klamki przy drzwiach. Podkreślały one kunszt artystyczny i fantazję architektów.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rybnicka Spółdzielnia Mieszkaniowa

Kompleks Akademicki w Rybniku - architektura i historia

Volkslista z Górnego Śląska - gdzie jej szukać ?