Orzepowicka studzienka

Jesień jest porą w roku, kiedy pogoda bardzo dynamicznie się zmienia. Las w Orzepowicach w dzielnicy miasta Rybnik, wygląda wtedy bardzo malowniczo i romantycznie. Uwielbiam przechadzki po leśnych ścieżkach z aparatem fotograficznym w plecaku - a jest co fotografować. Robienie zdjęć należy do mojej pasji.

Orzepowice Studzienka


Wioska Orzepowice powstała na przełomie XII i XIII wieku. Była kolejno własnością książąt raciborskich, potem książąt rybnickich. W XVI wieku weszła w skład "państwa rybnickiego", zaś w XVIII wraz z całym " rybnickim państwem" Orzepowice stały się własnością Prus.

Orzepowicka studzienka jest miejscem usytuowanym w uroczym lasku na Borkach. Było ono od zawsze i nadal jest ważne dla mieszkańców Orzepowic. Od pokoleń krążą o tym miejscu legendy, ale nigdy nie udało się ustalić w jakich okolicznościach studzienka i krzyż powstały.

Pierwsza legenda o powstaniu tego szczególnego miejsca jest podobna do legendy jankowickiej. Mówi ona o zabitym księdzu, który szedł niosąc Najświętszy Sakrament do chorego. W miejscu zbrodni wytrysło źródełko, zaś ludzie zaczęli przypisywać wodzie ze źródełka cudowną moc.

Druga legenda mówi, że podczas szalejącej zarazy w XIX wieku, mieszkańcy przy źródełku postawili krzyż, pod którym błagali Pana Boga o ochronę przed morowym powietrzem i śmiertelnymi mękami obiecując za ocalenie doroczne pielgrzymowanie do tego miejsca. Epidemia ustąpiła, zaś tradycja pielgrzymowania trwa do dnia dzisiejszego.

Trzecia legenda głosi ,że w czasach średniowiecza  w drodze do rybnickiego zamku, książę raciborski przejeżdżał przez las w Orzepowicach. Był to okres surowych mrozów, a źródełko płynące wąskim strumieniem nie zamarzło. Książę uznał to za cud i kazał w tym miejscu postawić krzyż.
Miejsce jest naprawdę interesujące i można jeśli tylko pogoda dopisze wybrać się razem z rodziną na małą wycieczkę.



Linki :

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rybnicka Spółdzielnia Mieszkaniowa

Volkslista z Górnego Śląska - gdzie jej szukać ?

Kompleks Akademicki w Rybniku - architektura i historia