Ratusz w Rybniku
Ratusz w Rybniku - historia i architektura.
Jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta Rybnik jest ratusz. Wkomponowany w szereg kamienic w pierzei zachodniej podkreśla status miejski Rybnika. Ratusz w Rybniku przetrwał najbardziej burzliwy okres w naszym mieście - dwie wojny światowe oraz powstania śląskie. W dzisiejszych czasach ratuszowy zegar spokojnie odlicza już czas i jest jednym z najważniejszych nieruchomości w mieście Rybnik.
Zdjęcie rybnickiego ratusza wykonane w grudniu. Ozdoby świąteczne, choinka. Pogoda niestety nie obdarowała rynku śniegiem. Fotka : @ Łukasz Grycicha |
Sięgając do źródeł historycznych, polecam bardzo Kroniki Rybnickie - Franciszka Idzikowskiego dowiedzieć się można, że pierwotnie ratusz stał na środku rynku i był wykonany z drewna. Następnie drewniany ratusz w roku 1758 pochłonął pożar i na jego miejscu władze Rybnika wybudowały nowy, która stał ówdzie do roku 1823.
Stary ratusz wg Idzikowskiego był już wybudowany z cegły i bogato zdobiony fasadą zwrócony w stronę ul. Raciborskiej. Był to obiekt jedno piętrowy z wieżyczką na dachu otoczony wiekowymi kasztanami. W tym okresie ratusz spełniał nie tylko funkcje administracyjne miasta, ale również spełniał rolę ostoi porządku (posiadał posterunek), był siedzibą Burmistrza oraz sprawiedliwości w mieście, o czym przekonali się chłopi z Orzepowic, którzy za zorganizowanie buntu, zostali ukarani przez przywiązanie do kasztanów, a następnie wychłostani. W roku 1823 zburzono ratusz i postawiono nowy w miejscu arendy, która została wykupiona od Janischa za sumę 3320 talarów.
Nowy Ratusz został wybudowany w miejscu, w którym stoi do dziś. Obiekt jest nieruchomością jednopiętrową z dwoma izbami, kuchnią i alkierz na parterze, natomiast na pierwszym piętrze pomieszczenia wykorzystywał magistrat do swoich posiedzeń, znajdowała się tam również miejska kasa i urząd starostwa. Ratusz posiada wysoką prostokątną wieże umieszczoną w głównej fasadzie budynku. Na parterze jest wejście, które prowadzi do wnętrza obiektu. Ratuszowa wieża posiada cztery piętra, wąskie i smukłe okna oraz cztery tarcze zegarowe ulokowane zgodnie ze stronami świata.
Całość wieńczy szczyt z hełmem w formie latarni ogrodzony balkonem i ozdobiony stalową chorągiewką w kształcie ryby.
Styl architektoniczny : Klasycyzm
Funkcje dzisiejszego ratusza na rybnickim rynku
W rybnickim ratuszu mieści się Muzeum Rybnika oraz Urząd Stanu Cywilnego
Linki :
- Rybnik rynek - architektura centrum Rybnika
- Rybnik miasto
- Rybnik centrum
Komentarze
Prześlij komentarz