Rybnik Rynek

Rynek w Rybniku  posiada średniowieczny charakter i został wytyczony na prawie niemieckim w okresie średniowiecza. W dzisiejszych czasach rybnicki rynek jest pełny atrakcji. Można wymienić tutaj liczne puby z ogródkami piwnymi, gdzie rybnicka młodzież, a także starsi mieszkańcy lubią spędzać czas. Można też coś zjeść i przekąsić oraz zrobić drobne zakupy. Oprócz przyziemnych rozrywek rybnicki rynek posiada dużo innych skarbów, które można zawiesić oko - na przykład wspaniała architektura oraz zieleń i pomnik św. Nepomucena

Rybnik Rynek
Rybnik rynek - pierzeja południowa. Zdjęcie zostało zrobione na początku XX wieku. Rynek wyłożony kostką brukową. Fontanna widoczna na zdjeciu została podczas wojny przeniesiona na skwer obok Focusa. Pomnik św., Nepomucena oświetlała nocą elektryczna latarnia.

Czego na rybnickim rynku już nie ma, a co jest ?

1. Słup meteorologiczny - Wettersäule 

Pogoda Rybnik
Wettersäule - słup meteorologiczny stojący jeszcze przed pierwszą wojną światową na rybnickim rynku. Był wyposażony w barometr, termometr oraz wilgotnomierz. Zwieńczeniem tego cudeńka był daszek z róża wiatrów.

W zasadzie jest to bardzo dobrze postawione pytanie. Nie ma bardzo interesującego i ważnego w życiu codziennym gadżetu - słupa meteorologicznego, który stał w zeszłym stuleciu na rybnickim rynku. Można powiedzieć po co nam jakiś słup pogodowy ? - skoro mamy aplikacje pogodowe. Słup pogodowy mógłby stać jako symbol nawiązujący do dawnych czasów do okresu, kiedy Rybnik stawał się prawdziwym miastem z praktycznymi rozwiązaniami - takimi jak wieża ciśnień, stacja kolejowa i słup pogodowy dający możliwość wglądu w aktualne warunki pogodowe ( temperatura, ciśnienie powietrza, wilgotność i kierunek wiatru) , czy to nie romantyczne ? ;)


2. McDonald's 


Kilka lat temu został zamknięty McDonald - symbol przemian ustrojowych w Rybniku. Ta amerykańska restauracja w dniu otwarcia miała Hamburgery w promocji za 1zł. Wtedy głównym konkurentem była Pizza Hut, mieszcząca się po drugiej stronie rynku. Większość ludzi piła tam pierwszy raz w życiu Szejka :)

3. Zapiekanki na rogu, za zabawkowym jak się idzie do Focusa.

Kto pamięta zapiekanki za  pyszne 2.50 zl z pieczarkami i serem ? Było to w latach 90.
Również już ich nie ma - a szkoda !

4. Kamienice - pierzeja zachodnia

Kamienice przy ulicy Raciborskiej mało kto już pamięta. Zostały zniszczone podczas wojny, a po wyzwoleniu miasta całkowicie zburzone, później był tam par, a jeszcze później wybudowano blok , na dole są Delicje.

5. Fontanna

Fontanna z kolcami została przeniesiona do skweru koło Focusa

Rynek w Rybniku - Historia

Rybnicki rynek został wytyczony w średniowieczu, kiedy to Rybnik otrzymał prawa miejskie. Zanim jednak to się stało w miejscu dzisiejszego rynku ulokowany był staw hodowlany. Niestety wszystkie źródła z tego okresu nie przetrwały do dzisiejszych czasów. Rybnik był lokowany na prawie niemieckim, o czym świadczy kształt rynku oraz przecinające się uliczki pod kątem prostym. W okresie średniowiecza Rybnik posiadał już swój gotycki zamek, kościół farny, stawy oraz rynek, który do dnia dzisiejszego spełnia rolę centrum kulturalnego naszego miasta. Pierwotna zabudowa rynku składała się z drewnianych domów pokrytym gontem. Dopiero pod koniec 19 wieku pojawiły się pierwsze kamienice wykonane z cegły nawiązujące do różnych stylów architektonicznych. Na rybnickim rynku pojawił się pierwszy pierwszy dom towarowy w Rybniku oraz latarnie gazowe, a później elektryczne. W okresie miedzy wojennym Burmistrz Weber dokonał ....

Rybnicki rynek punktem zwrotnym w dziejach i historii miasta

Od zalania wieków rybnicki rynek bardzo ważnym punktem w życiu miasta. To tutaj w roku 1619 - Jan Sarkander głosił swoje kazania. Na pamiątkę tych wydarzeń władze miasta udekorowały tablicą pamiątkową rynkową płytę. Rok 1914 zapoczątkował epokę gwałtownych przemian w Rybniku. Na wieść o przystąpieniu Cesarstwa Niemieckiego do I Wojny Światowej tłum rybniczan skandował wielkie poparcie dla Wilhelma - Cesarza Niemiec. Po kapitulacji Niemiec rybniczanie ponownie wyszli na rynek, tym razem jedni manifestowali za pozostaniem Rybnika w granicach Niemiec, inni chcieli polaczenia z nowo powstałym w wyniku traktatu wersalskiego - Państwem Polskim. Wola opozycyjnych rybniczan dla władz w Berlinie się spełnił. 1 czerwca 1922 Wojsko Polskie uroczyście przemaszerowało przez rybnicki rynek, a 4 lipca defiladę przyjmował sam Józef Piłsudski. Na rybnickim rynku Józef Rymer podpisuje protokoły przejęcia powiatu rybnickiego oraz całego obszaru przyznanego Polsce...

Dlaczego św. Nepomucen ma swój pomnik na rybnickim rynku ?

Rybnik z Czechami był związany od zalania dziejów, przejawiało się to we wszystkich aspektach miejskiego życia. Kult św  Jana Nepomucena przywędrował do Rybnika z Czech.



Linki :

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rybnicka Spółdzielnia Mieszkaniowa

Volkslista z Górnego Śląska - gdzie jej szukać ?

Kompleks Akademicki w Rybniku - architektura i historia