Rybnik Rynek
Rynek w Rybniku posiada średniowieczny charakter i został wytyczony na prawie niemieckim w okresie średniowiecza. W dzisiejszych czasach rybnicki rynek jest pełny atrakcji. Można wymienić tutaj liczne puby z ogródkami piwnymi, gdzie rybnicka młodzież, a także starsi mieszkańcy lubią spędzać czas. Można też coś zjeść i przekąsić oraz zrobić drobne zakupy. Oprócz przyziemnych rozrywek rybnicki rynek posiada dużo innych skarbów, które można zawiesić oko - na przykład wspaniała architektura oraz zieleń i pomnik św. Nepomucena.
Czego na rybnickim rynku już nie ma, a co jest ?
W zasadzie jest to bardzo dobrze postawione pytanie. Nie ma bardzo interesującego i ważnego w życiu codziennym gadżetu - słupa meteorologicznego, który stał w zeszłym stuleciu na rybnickim rynku. Można powiedzieć po co nam jakiś słup pogodowy ? - skoro mamy aplikacje pogodowe. Słup pogodowy mógłby stać jako symbol nawiązujący do dawnych czasów do okresu, kiedy Rybnik stawał się prawdziwym miastem z praktycznymi rozwiązaniami - takimi jak wieża ciśnień, stacja kolejowa i słup pogodowy dający możliwość wglądu w aktualne warunki pogodowe ( temperatura, ciśnienie powietrza, wilgotność i kierunek wiatru) , czy to nie romantyczne ? ;)
2. McDonald's
Rynek w Rybniku - Historia
Rybnicki rynek został wytyczony w średniowieczu, kiedy to Rybnik otrzymał prawa miejskie. Zanim jednak to się stało w miejscu dzisiejszego rynku ulokowany był staw hodowlany. Niestety wszystkie źródła z tego okresu nie przetrwały do dzisiejszych czasów. Rybnik był lokowany na prawie niemieckim, o czym świadczy kształt rynku oraz przecinające się uliczki pod kątem prostym. W okresie średniowiecza Rybnik posiadał już swój gotycki zamek, kościół farny, stawy oraz rynek, który do dnia dzisiejszego spełnia rolę centrum kulturalnego naszego miasta. Pierwotna zabudowa rynku składała się z drewnianych domów pokrytym gontem. Dopiero pod koniec 19 wieku pojawiły się pierwsze kamienice wykonane z cegły nawiązujące do różnych stylów architektonicznych. Na rybnickim rynku pojawił się pierwszy pierwszy dom towarowy w Rybniku oraz latarnie gazowe, a później elektryczne. W okresie miedzy wojennym Burmistrz Weber dokonał ....
Rybnicki rynek punktem zwrotnym w dziejach i historii miasta
Od zalania wieków rybnicki rynek bardzo ważnym punktem w życiu miasta. To tutaj w roku 1619 - Jan Sarkander głosił swoje kazania. Na pamiątkę tych wydarzeń władze miasta udekorowały tablicą pamiątkową rynkową płytę. Rok 1914 zapoczątkował epokę gwałtownych przemian w Rybniku. Na wieść o przystąpieniu Cesarstwa Niemieckiego do I Wojny Światowej tłum rybniczan skandował wielkie poparcie dla Wilhelma - Cesarza Niemiec. Po kapitulacji Niemiec rybniczanie ponownie wyszli na rynek, tym razem jedni manifestowali za pozostaniem Rybnika w granicach Niemiec, inni chcieli polaczenia z nowo powstałym w wyniku traktatu wersalskiego - Państwem Polskim. Wola opozycyjnych rybniczan dla władz w Berlinie się spełnił. 1 czerwca 1922 Wojsko Polskie uroczyście przemaszerowało przez rybnicki rynek, a 4 lipca defiladę przyjmował sam Józef Piłsudski. Na rybnickim rynku Józef Rymer podpisuje protokoły przejęcia powiatu rybnickiego oraz całego obszaru przyznanego Polsce...
Dlaczego św. Nepomucen ma swój pomnik na rybnickim rynku ?
Rybnik z Czechami był związany od zalania dziejów, przejawiało się to we wszystkich aspektach miejskiego życia. Kult św Jana Nepomucena przywędrował do Rybnika z Czech.
Linki :
Komentarze
Prześlij komentarz